İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

Tarih 13 Haziran 2017, 18:37 Editör İskender Kordu

İstanbul Futbol İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükürden flaş açıklamalar. Haber Ekspres Spor Servisinin sorularına samimi yanıtlar veren Tanrıyaşükür kendisinin de amatörlerin içinden geldiğini, sorunları bildiğini, bütün mesailerini amatörler için harcadıklarını söyledi.

“KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM”

 

İstanbul Futbol İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür’den flaş açıklamalar. Haber Ekspres Spor Servisi’nin sorularına samimi yanıtlar veren Tanrıyaşükür kendisinin de amatörlerin içinden geldiğini, sorunları bildiğini, bütün mesailerini amatörler için harcadıklarını söyledi.

 

Yaklaşık olarak 1 buçuk saat süren röportajımızda dobra dobra konuşan Tanrıyaşükür eteğindeki taşları döktü.

 

HABER EKSPRES: Amatör futbolun içinden gelen, bugün amatör futbolun İstanbul’daki İl Başkanı olarak iki tarafı da yaşayan birisi olarak amatör futbolun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“YETERLİ SAYIDA TESİSİMİZİN OLMADIĞI DA BİR GERÇEK”

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Bana göre bugün bir İl Temsilcisi olarak kulüplerimizi analiz edersek umutlarımın çok fazla olduğunu ifade edebilirim. Çünkü bu işe katkı sunabilecek çok fazla antrenörümüzün, yöneticimizin olduğunu görüyorum. Bilhassa altyapılarda A, B yaptığımızda uygulamanın neticesine bakıyoruz. Bugün Türkiye Şampiyonu olan Zara Ekinli, yanında bir çok kulübümüz birinci kademeyi geçerek, ikinci ve üçüncü kademelerde finaller oynadığını görüyorum. Bu da beni ileriye dönük son derece umutlandırıyor. Örneğin altyapılara çok önem veren İkitelli, Damlaspor ve Bağlarbaşı başta olmak üzere Çeliktepe ve bir çok takımımız başarı elde edebilmek için şu anda mücadele vermektedirler. Bu tabloya baktığımız zaman amatörün geleceğinden hiçbir şüphemiz olmadığı anlaşılmaktadır. Tabi bunun yanında İstanbul’da herkes tarafından bilinmektedir ki haftada 500- 550 maç verilmesinin yanında yeterli sayıda tesisimizin olmadığı da bir gerçek. Örnek vermek gerekirse ilçeler arasında Fatih, Üsküdar, Kadıköy, Esenler, Güngören gibi ilçelerimizin tesise büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.

HABER EKSPRES: En çok eleştirilen konulardan biri de Bölgesel Amatör Lig statüsü. Özellikle İstanbul takımlarının bu konuda muzdarip olduğunu görüyoruz. Sizin statü ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

“BAŞKA BİR ALTERNATİF BULUNMAMAKTADIR”

ALİ TANNRIYAŞÜKÜR: Önce bu ligin kurulma amacı profesyonel takımı olmayan illerin heyecan yaşayabilmesi ve buna mukabil, bu düşünce kurulmuş bir ligdir. O yüzden de illere kontenjan sayısı verilmiş, İstanbul kontenjan sayısı 12 ile ihtiva etmektedir. Ancak 3.Ligden düşen takım sayılarıyla bu adet artabilmektedir. Durum böyle olunca da emme basma tulumba gibi Bölgesel Amatör Ligden düşen takımlarımız da var ama Süper Amatör Kümeden çıkan takımlarımız da var. Tabi bu konu oldukça dile gelmekte, ama bugüne kadar bu statü ile ilgili her sezon ne yapılabilir düşüncesi hasıl olmasına rağmen başka bir alternatif bulunamamaktadır. Yani bu ligde oynayacak olan takımlarımızın profesyonelliğe adım atmakla ilgili projelerinin olması gerekmektedir. Gözden de kaçırmamak gerekir ki daha evvel 3.Lige İstanbul’dan takımın çıkmadığı sezonlar vardı. Ama bu ligle beraber bir çok amatör takımımız 3.Lige çıkma fırsatı yakalamıştır. Yakın tarihte Süper Amatör Kümeden Bölgesel Amatör Lige çıkan Ümraniyespor bugün Süper Ligin eşiğinden dönmüş, Çatalcaspor 2.Lige çıkma fırsatını Play Off finalinde kaybetmiş, Silivrispor 2.Lige yükselme final maçını kazanarak 2.Lige yükselmiş, Halide Edip Adıvar, Tuzla spor, Çıksalın gibi takımlar da tarihlerinde ilk kez profesyonel lige yükselerek bu ligin tadını yaşamışlardır. Geçmişe baktığımız zaman bir çok sezon İstanbul’dan değil başta Bursa olmak üzere diğer illerin takımlarının 3.Lige çıktığı yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmaktadır. Onun için bu ligin böyle devam edeceği kaçınılmazdır.

“HAFTA ARASI MAÇLARA ÜZÜLÜYORUZ”

HABER EKSPRES: Yeni sezon planlaması ile ilgili çalışmalara başladınız mı? Amatör spor kulüplerini bilgilendirmek açısından alınan bir karar varsa paylaşabilir misiniz?

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Şu anda taslak olarak hazırlanmakta ve kısa zamanda da bu projemizi kulüplerimize duyuracağız. Tabi kulüplerimizin en çok müşteki olduğu konu hafta arası maçlar. Her kurada, her toplantıda biz de bundan ızdırap duyduğumuzu ifade ediyoruz. İstanbul’da yetersiz saha olması ve kategorilerin çoğalması bu olayı kaçınılmaz hale getirmektedir. Çünkü daha evvel siz de biliyorsunuz ki 4 kategoriden ibaret olan takım sayısı şimdi 9 kategoriye çıkartılmış, bu nedenle de U 11, U 12 hariç hepsinin Türkiye Şampiyonası olmasından dolayı verilen sürede bitirilmesi gerekmektedir. Bunun içindir ki bu tarihlere uymak ve sezonun tescil edilebilmesi bakımından maçları yetiştirmeye çalışıyoruz. Geçen sene biliyorsunuz hava muhalefeti nedeniyle 2 hafta maçlarımızı ertelemek zorunda kaldık. Bu gibi olumsuzluklar da bu dar zamana sıkıştırıldığında hafta arası maçlarımızı verme mecburiyeti hasıl oluştu. Bu nedenle yeni sezonda hafta arası maçların oynatılmamasına binaen belli tedbirler alınacak ama tabi ki hava muhalefeti olumsuz etkilerse yapılacak bir şey kalmayacak. Çünkü bizler de İl Temsilciliği olarak yürekten inanıyoruz ki çocuklarımızın önce okulları ve okumalarının şart olduğunu ve arta kalan zamanda spor yapma zorunda olduklarını biliyoruz. Ve bu nedenle hafta arası maçlara üzülüyoruz. Bazı arkadaşların bu konuyu çokça dile getirerek muhalefet düşüncesinde yer alıp oynatmayacakları ifade edilmektedir. Ancak nasıl oynatmayacaklarını dile getirmemektedirler. Sadece oynatmıyoruz demekle bunun bir gerçeğe dayandığı söylenemez. Tabi bunun yanında şu olumsuzluklar da var. Bazı takımlarımızın Türkiye Şampiyonasına gitmelerinden dolayı, hangi kategoride gidiyorsa iki alt kategorideki veya iki üst kategorideki maçlarını iptal ettirme talepleri de çokça gelmektedir. Türkiye Şampiyonasında başarılı olmalarına binaen tabi ki bu maçların da süresi içinde bitirilmesi için hafta arasında oynatılması bir gerçek.

HABER EKSPRES: Transferin üç döneme çıkmasının ardından imkanı ve gücü olmayan bazı kulüpler eşit şartlarda mücadele edememekten sıkça şikayet ediyorlar. Sizlere gelen istekler ve talepler doğrultusunda da transfer dönemleri ile ilgili olarak da yeni kararlar almayı düşünüyor musunuz?

“HATALAR UYGULAMALARLA GÖRÜLÜR”

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Bu uygulamada daha önce biliyorsunuz kulüplerimiz de öyle taleplerde bulunuyorlar idi. Dolayısıyla bu talepler üzerine Türkiye Futbol Federasyonu bu kararı ele almış ve uygulamıştır. Ancak biliniyor ki her uygulamadan sonra hataların görüldüğü, olumlu ya da olumsuz olduğu bilindiği üzere bazı kulüplerimizin çok müşteki olduğunu ve çok fazla fayda getirmediğini gören genel başkanımız Ali Düşmez yeni sezonda bilhassa üçüncü transferin kaldırılacağını ifade etmiştir. Ve üçüncü transferin kapatılmasıyla zannediyorum bazı dar gelirli, imkansız kulüplerimizin fırsat eşitliği yakalamış olacaklardır.

HABER EKSPRES: Bir çok kulüp özellikle transfer kolaycılığına kapılarak bir an önce lig çıkmak, daha da yukarıları zorlamak için kesenin ağzını açıyorlar. Bazı kulüpler ise kendi altyapılarından yetiştirdiği oyuncularla bu düzene karşı mücadele vermekte, kendi yağlarıyla kavrulmaktadır. Ülkemizde altyapılardan doğru dürüst oyuncu da yetişmediği göz önüne alınırsa kulüplere bu noktada tavsiyeleriniz nelerdir?

“KULÜPLER YARIŞMACI  DEĞİL GELİŞTİRMECİ OLMALI”

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Bu geçmişten beri gelen imkanları olan kulüplerin transfer yaparak kadrolarını zenginleştirip sürekli üst liglere oynama konumu var. Geçmişe baktığınız zaman İstanbul’da belli kulüpler şampiyonluğa oynuyor, futbolcular da bu kulüplerde yer almak için çaba sarf ediyorlar. Günümüze gelindiğinde amatörlerin artık altyapılarına ağırlık vererek ve amatör ruhla futbolcusunu yukarıya çıkartabilmenin projelerini yapmakla karşı karşıya kalındığının şart olduğu bir gerçek. Çünkü genel baktığınız zaman bugün Bölgesel Amatör Lige çıkmış bazı takımların saha bulmakta güçlük çektiği ve antrenman yapacak tesis dahi bulamadığı gözler önündedir. Bunun içindir ki kulüplerimiz altyapılarda dahil yarışmacı değil geliştirici bir anlayışla kadrolarını antre etmeli ve futbolcusunu profesyonel yapabilme imkanı aramalıdır. Amatör denince içeriğine bakıldığında bölge gençliğini yetiştirmek, geliştirmek adına yapıldığı, bir spor etkinliği olarak da bu anlayış içinde olduğu ifade edilebilir. Ancak uygulamaya baktığımızda amatörlükten uzak, profesyonelce bir anlayış sergilenmekte, bölge gençliğini değil transferler yaparak para harcayıp, bütün anlayışı profesyonel olabilme imkanına dayandırmaktadır. Bu iki anlayış amatörlüğe ne kadar uymuş oluyor bunu spor kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

“MEMNUN OLDUĞUMU SÖYLEYEBİLİRİM”

HABER EKSPRES: Amatör Kümede yıllarca yöneticilik yapmış birisi olarak işin zorluk kısmına baktığınızda kulüp başkanlığı mı zor, İl Futbol Temsilciliği mi? Bunu karşılaştırabilir misiniz?

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Şayet kulüp başkanlığı zor ise bu tür zorlukların hedefi olan İl Temsilciliğinin ne kadar zor olduğunu bulabilmek mümkündür. Ama ben uzun yıllar siyaset yapmış bir insan olarak siyasi yaşamımda bulamadığım, dostluğu, arkadaşlığı, spor adamlığı ve il temsilciliği görevim dahilinde çokça bulduğumu söyleyerek memnun olduğumu söyleyebilirim.

HABER EKSPRES: İl Futbol Başkanlığı olarak kulüpleri bilinçlendirmek, doğruya yönlendirmek ve bir adım sonrasını göstermek adına panel, toplantı ya da söyleşi gibi bir oturum düşünüyor musunuz? Bu çalışmayı da A takım ve altyapılarda ayrı ayrı yaparak kulüplerin spora bakış açısını şekillendirmek, bu sayede de gelecek nesillerin spora daha bilinçli bakmasını sağlayabilir miyiz?

“EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ”

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: En büyük idealim bu toplantıları yapabilmek. Zira geçtiğimiz sezon kulüplerin yöneticileri  ile bir araya gelmeyi program haline aldık. Hem eğitim amaçlı hem bilgilendirme adına yapılan bu toplantıların ilkini federasyonumuz Orhan Saka Amatörler Evi’nde gerçekleştirdik. Katılım sayısının 50 civarında olduğunu görmekten mutlu oldum. İkincisini G.O.Paşa’da birkaç ilçeyi bir araya getirerek yapma isteğimizi gerçekleştirdiğimizde çok az sayıda yöneticinin iştirak ettiğini görmekten de üzüntü duydum. Çünkü  kulüp yöneticilerimizle bir araya gelerek sorunların tartışılması ve çözüm noktasına gelecek şekilde bir program hazırlanması hepimizin işimizi daha iyi yapabilme amatör spora katkı sunabilmenin çok doğru olduğuna inanıyorum. Bu sezon ise bu uygulamamızı devam ettireceğimizi ifade edebilirim. Ancak kura çekimlerine bakıldığı zaman A takım düzeyindeki kuralarda yöneticilerimizin iştirak ettiğini, altyapılarda ise antrenörle karşı karşıya kaldığımızı herkes bilmektedir. Ben tabi ki kulübü temsil ederek buraya gelen her arkadaşımı önemsiyorum geldiği kulüp adına. Ama burada arzu edilen konu yöneticilerimizle bir araya gelmek, antrenörlerimizin ise sahada çocuklarıyla ilgilenilmesidir. İASKF’nin genel kurullarda da baktığım zaman buraya hiç gelmemiş ve burayı hiç bilmeyen yöneticimizin olduğunu görüyoruz. Tabi ki bu da gelişmesini istediğimiz amatör sporun bir handikabı gibi karşımıza çıkmaktadır. Bizim amacımız yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuklarımızın gelişmesi, yetişmesi, önce ailesine, sonra mahallesine ve bölgesine ve tabi ki ülkesine faydalı olabilecek bireyler olmasıdır.

HABER EKSPRES: Amatör kümede bu yıl uygulanmaya başlanan sağlık personelinin atanmasıyla ilgili olarak ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Bazı sahalarda sağlıkçı göremiyoruz. Olanların da sahaya boş bir çanta ile geldiğini, müdahalelerini soğutucu ile yaptıklarına tanık oluyoruz. İşini doğru yapanları da bir kenara koymalıyız tabi ki. Genel olarak baktığımızda sağlık sorununun tam anlamıyla çözüme kavuştuğunu söyleyebilir miyiz?

“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALACAĞIZ”

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Tabi bu sezon uygulanmış olan, 3 senedir de üzerinde durulan bu konu kulüplerimizce olumlu karşılandığını biliyoruz. Çünkü daha evvel hangi ilçeye gitsek amatörün iki sorunu en başta geliyordu. Bir tanesi transfer harçlarının yüksek oluşu, diğeri de sahalarda sağlıkçı bulunmayışı. Verilen bu 3 senelik mücadele ile biz sahalara yasal olarak sağlıkçı atamasını gerçekleştirdik. Şimdi burada üzerinde durulması gereken şu: kulüplerimizden sağlıkçı bulunabilmesine binaen yardım talebinde bulunduk. Ama her vesile ile büyük sorun olan bu konuda gerekli ilgiyi göremedik. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan kurslara iştirak eden arkadaşların bir çoğu imtihanı, eğitimi geçememiş ve geçenlerle beraber hastanelerden gelen sağlıkçılarımızla bu işe halletmeye çalıştık. Oysa bizim görevimiz sadece sağlıkçıların atanmasına dönük idi. Ama burada işin yarım kalmaması ve reel anlamda bu işi başardığımızı göstermek adına atamaları da üstlenerek elimizdeki arkadaşlarımızı gerekli sahalara gönderdik. Tabi ki bu arkadaşların bazıları gitmedikleri görevi ve yapamadıkları bu işi bizi zan altında bırakacak şekle getirdi. Bazıları ise ücretsiz yapılan bu kursların sadece belgesini alarak yapmayacaklarını ifade ettiler. Ve bunun yanında bizler Kızılay ile müştereken yaptığımız çalışma karşılığında çantalarını ve bir sefere mahsus da çantalarının içine gerekli medikal ihtiyaçlarını hazırlayarak sahalara teslim ettik. Bu çantaların dolum maliyeti ise yaptığımız araştırma neticesinde 20 ile 25 TL arasındadır. Şimdi bu tarafından baktığınız zaman her ilçede kaç tane saha var, kaç tane takım var. Bu sorununu çözerler mi, çözemezler mi? Bu takdiri de spor kamuoyuna bırakıyorum. İkincisi ilçelerimizde birlik başkanları var. Birlik başkanlarımız ne için bu görevlere gelmiştir ve kulüplerimize ne yapmaktadırlar. Bana göre bu basit bir konu. Birlikler vasıtasıyla belediyelerle temasa geçilip halledilebilecek bir konu. Ama buna mukabil biz yine yeni sezonda gerekli tedbirleri alarak sağlıkçı sorununu tamamen çözebilmek adına çalışmalar yapıyoruz.

HABER EKSPRES: Bizlere zaman ayırarak sorularımızı içtenlikle yanıtlandırdığınız için teşekkür ediyorum.

ALİ TANRIYAŞÜKÜR: Ben de bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Kulüplerle iletişim kurmanın aracılığını yapmanız bizleri son derece memnun ediyor. Ve başlayacak olan yeni sezonda bütün olumsuzlukları ortadan kaldırılmış bir şekliyle başlamasını. bütün amatör spor kulüplerimize de sağlıklı ve huzurlu bir sezon diliyorum.

Haber ve röportaj: İskender KORDU

Bu haber 576 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AKTÜEL

19 MAYIS KUTLU OLSUN/ H.İBRAHİM TÜRKGENÇ

19 MAYIS KUTLU OLSUN/ H.İBRAHİM TÜRKGENÇ Prenses Bijuteri Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Türkgenç bir mesaj yayınlayarak Atatürkü Anma, Gençlik ve Spo...

19 MAYIS KUTLU OLSUN/ MUAMMER AYDINOĞLU

19 MAYIS KUTLU OLSUN/ MUAMMER AYDINOĞLU Soğuksuspor Kulüp Başkanı Muarrem Aydınoğlu bir mesaj yayınlayarak Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 99. yı...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi