İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


167 BİN GENÇTEN 100 BİNİNE ULAŞTIK

167 BİN GENÇTEN 100 BİNİNE ULAŞTIK

Tarih 06 Ağustos 2018, 18:24 Editör İskender Kordu

Esenyurt Belediyesi Spor İşleri Müdürü Yusuf Ocakla dobra dobra. Uzun süren sessizliğini Haber Ekspres Spor Servisine bozan Ocak hedeflerinin sporu tabana yayarak her eve sokmak olduğunu söyledi.

“167 BİN GENÇTEN 100 BİNİNE ULAŞTIK”

 

Esenyurt Belediyesi Spor İşleri Müdürü Yusuf Ocak’la dobra dobra. Uzun süren sessizliğini Haber Ekspres Spor Servisi’ne bozan Ocak hedeflerinin sporu tabana yayarak her eve sokmak olduğunu söyledi.

 

4 yıldan beri Esenyurt ilçesinde görev yaptığını, son 1 yıl içinde 100 Bin lisanslı sporcu sayısına ulaştıklarını kaydeden Ocak her yıl daha iyi olması için büyük bir çaba ortaya koyduklarını söyledi.

“İNSANLARIN DEDİĞİNİ YAPMAYA KALKSAK HİÇBİRŞEY ÜRETEMEYECEĞİZ”

Ocak “Türkiye’de herkesin çok iyi bildiği bir din, iki futbol, üç siyaset. Türkiye’nin doğru dürüst bir din adamı yok, Fetullah gibi müptezele kaldı. Türkiye’nin doğru dürüst sporcusu yok. Avrupa’da oynamaya çalışan bir tane Ardası vardı o da apar topar geri döndü.

Artık Türkiye’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı ve onun siyasete getirdiği hareketin gerçek neferlerini dışarıda tutarsak doğru dürüst siyasetçi yok.

 En çok sıkıntısı çekilen bunlar. Ama maalesef herkesin çok iyi bildiğini iddia ettiği bir alanda çalışıyoruz. Aslında bu bir bakımdan şanssızlık bir bakımdan da fırsat. Şanssızlık şu; bilmeden, anlamadan yorum yapan, akıl veren, fikir yürüten, yol gösteren o kadar çok ki o insanların dediğini yapmaya kalksak hiçbir şey üretemeyeceğiz. İşin kötü tarafı da o insanlar olmadan da hiçbirşey yapamıyoruz. Mecbur onlarla yol yürümemiz lazım. Biz de ne yapıyoruz? O insanların içerisinde kendini geliştirmiş, toplumda bu konuda yer edinmiş, saygınlık kazanmış, bu işe emek vermiş insanların dediklerini yaparak yol kat etmeye çalışıyoruz.” İfadesini kullandı.

“8 KİŞİDEN BİR KİŞİYE SPOR YAPTIRIYORUZ”

Esenyurt ilçesinde 4 yıldan beri görev  yaptığını hatırlatan Ocak sözlerine şöyle devam etti “4 yıldır buradayım. Geldiğimden beri Esenyurt’ta konut sıkıntısı, imar sıkıntısı, uyuşturucu, kapkaç, terör konuşulmasın; bunların yerine spor, maç, futbol, tenis, yüzme, okçuluk, golf, halk oyunları, cimsanstik, bale, şampiyonluklar, altın madalyalar birincilikler konuşulsun diye çaba gösteriyoruz. 300 tane çalışanım var. Bunların 150 tanesi alanında uzman, diplomalı antrenör. 25 tane tesisimiz var. 3 tane futbol kompleksi, iki tane yüzme havuzumuz, 8 tane fitness merkezi, 15 tane kapalı spor salonu, bir spor parkı, 2 tane halı sahamız var. Son 1 yıl içerisinde 100 Bin lisanslı sporcu sayısına ulaştık. Bu Türkiye’de olmuş bir şey değil. Ünümüz Türkiye sınırlarını aştı. Çin’le yarışıyoruz. 167 Bin gençten 100 Binine ulaştık. Esenyurt sınırlarında yaşayan resmi kayıtlı 167 Bin genç var. Bunlardan 100 Binine ulaştık. 840 binden 100 Bine vurduğun zamanı bu oranı 8 kişiden 1 kişiye spor yaptırıyoruz. Bu Avrupa Birliği standardının üzerinde. Bütün bu etkinlikleri 8 buçuk Milyon TL ile gerçekleştiriyoruz.”

“EMİN ADIMLARLA O YOLDA İLERLİYORUZ”

En büyük hayallerinin Esenyurt çocuklarını Olimpiyatlarda yarışırken görmek olduğunu ifade eden Ocak bunu da birkaç sene içerisinde gerçekleştireceklerine inandığını söyledi. Ocak “Hayallerimize gelelim. Bu işe başladığımızda bir hayalim vardı. Olimpiyatlarda Türk bayrağını Esenyurt’tan bir çocuğa taşıtmak. Emin adımlarla o yolda yürüyoruz. Çok değil 2 ya da 3 sene sonra Allah izin verirse Esenyurt’tan bir çocuğumuz olimpiyatlarda bizi temsil edecek. Bunu nasıl yapacağız? Şu anda her yerde, Esenyurt’un her tarafında okul salonlarıyla birlikte 51 noktada profesyonel spor hizmeti veriyoruz. Toplam 35 branşımız var. Bu branşların içerisinde 5 branşımız var; bunları her yerde yaptırıyoruz. Mesela güreş eğitimi. Şu anda 15, 16 yerde güreş eğitimi yapılıyor. Bu salonlardaki yetenekli olan çocukları evlerinden alıyoruz ayrı hocalar eşliğinde, ayrı salonda, ayrı ders programlarıyla özel olarak çalıştırıyoruz. Güreşin  dışında ağırlık verdiğimiz diğer branşlar da basketbol, karate, tekvando ve voleybol.” Diye konuştu.

“HERKESE VE HER YERDE SPOR YAPTIRMAK İSTİYORUZ”

Yerel yönetimler olarak asıl amaçlarının performans sporcusu yetiştirmek, şampiyon çıkarmak olmadığını kaydeden Ocak şöyle konuştu “Bizim yerel yönetimlerin amacı aslında performans sporcusu yetiştirmek, şampiyon sporcular yetiştirmek değil. Birinci amacı yerel yönetimlerin bütün vatandaşlarına spor yaptırıp yaygınlaştırıp herkese spor yaptırmak, her yerde spor yaptırmak. Asıl amacı yerel yönetimlerin bu. Şampiyon yetiştirmek değil. Ama biz madem bu kadar yatırım yapıyoruz, bu kadar hocamız var, tesisimiz var, sporu seven belediye başkanımız ve belediye başkan yardımcımız var neden bu sevgiyi sonuca dönüştürüp şampiyonlar yetiştirmeyelim dedik. Ve bu sistemi getirdik. Ve karşılığını almaya başladık. Güreşte bayan yıldızlar Milli Takımının 12 kişiden oluşuyor. Bunun 6’sı Esenyurt’un kızı. Yıldızlar erkek Güreş Milli Takımının 7 tanesi Esenyurt’tan. Bu çocuklar büyüdüğünde Güreş Milli takımının çatısını oluşturacaklar. Avrupa Şampiyonu olan, Avrupa ikincisi olan güreşçilerimiz var. Esenyurt’ta, Anadolu’daki başarılar bizi kesmiyor. Avrupa, Balkanlar, Dünya buralarda şampiyonluk beklemeye başladık. Olur mu, olur? Niye olur onu da söyleyeyim. Esenyurt’un çocukları hırslı, yoksul ve aç. Başarıya, zafer aç aç. İstekli, güçlü ama bakımsız. Bakımını yaptığınız zaman bunlar başarılı olacaklar. Bizim atletizm takımımız var. 2 yıldır antrenman yaptırıyoruz onlara. 2 yılda getirdiğimiz seviye diyelim ki yüzde 70’lık seviyeye getirdik. Şu anda İstanbul’da şampiyon oluyorlar. Kars’tan bir çocuk geldi okumak için. Bir yarışa soktuk onu hiç antrenmansız bizim çocuklarla beraber. Hepsine tur bindirdi. Nedeni de o içindeki açlık duygusu, içinde kendini gösterme, kabul ettirme duygusu o sporcuları ön tarafa çekiyor. Tekvando, Karate, Kickboks ve Mai Tai’de bizim bileğimizi büken yok. Bir şampiyonaya gidiyor çocuklarımız. İstanbul’dan 33 kişinin katıldığı bir Türkiye Şampiyonasında 28 sporcu Esenyurt’tan. Bunların 22’si de altın madalya aldı. Büyükşehir Belediyesi ile yarışır durumdayız şu anda. Ama Esenyurt’un çocukları, gençleri için ne kadar yapsak azdır.”

“ÇOCUKLARIMIZIN SPOR YAPMASI LAZIM”

Spor sayesinde her geçen gün sayısı artan bağımlılığa karşı da etkin bir mücadele verdiklerini kaydeden Ocak “Esenyurt Belediyesi 390 kişiyi bağımlılıkla mücadele için tedavi ettirdi. Bu da kişi başına 10 Bin TL’ye mal oluyor. Bu tedavinin sonunda başarı oranı yüzde 10. Diğerleri tekrar başlıyor tedavinin sonunda. Ve bunun maliyeti 390 Bin Lira. Ama 10 kişiyi kurtarabiliyorsunuz. Ama biz sporun sayesinde 100 Bin tane çocuğu uyuşturucu, sigara, alkol, kötü alışkanlıklar, cep telefonu, bilgisayar bağımlılığından, hareket bozukluğu bunlardan kurtarıyoruz. Yani uyuşturucu ile mücadele etmenin yolu ‘Yapma oğlum, kullanma oğlum’ demekten geçmiyor. Onların spor yapması lazım. Sportif etkinlikler yapsınlar ki kendilerini oyalayabilsinler. Spor yapan çocukların kendine güveni gelişiyor.” İfadesini kullandı.

“HİÇ PARA HARCAMADAN İSTANBULSPOR’U GETİRDİK”

Esenyurt ilçesinin 1 milyona yaklaşan nüfusuyla sadece futbolda değil diğer spor dallarında da profesyonel liglerde temsil edilmesi gerektiğini vurgulayan Ocak “1 Milyon nüfuslu bir ilçenin muhakkak profesyonel ligde bir takımı olması lazım. Sadece futbol değil basketbol ve voleybolda da. Bunun olmamasının en büyük nedeni devletten bekleme mantığıyla hareket edilmesi.

Esenyurt’un zenginleri bu işe el atacak. Kulüpler bu işe el atacak. Hedeflerini yüksek yapacaklar. Ancak öyle olursa belediyenin de desteğiyle bunları gerçekleştirmek mümkün. Siz sadece belediyeden, ya da sadece kişilerden bunu beklerseniz bu olmaz. Biz belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Geçen sene spor kulüplerimize 600 Bin Lira nakit para dağıttık. Bu sene başkanımızın teklifiyle 800 Bine çıkardık. Neden; daha çok destek yapalım diye. Antrenman sahalarımız eksikti üç tane yeni antrenman sahası yaptık. Önlerinde bir hedef olsun diye İstanbulspor’u ilçemize getirdik. Normalde 1.Ligde bir takım olması için ne kadar para lazım? Biz ne yaptık? Üste para alarak hiç para harcamadan İstanbulspor’u getirdik. Reklam gelirlerinden pay alıyoruz. Artı maç başına da nakit para alıyoruz. Artı bunun tanıtımını, reklamını biliyorsunuz. Canlı maçlar yayınlanıyor. Her yerde reklamın yapılıyor. Bu ne olacak? Esenyurt’daki sporcuların, yöneticilerin ufkunu açacak. Artık iş adamlarımıza, Esenyurt’un zenginlerine gelip Esenyurt’taki takımlara sahip çıksın Esenyurt’tan kazandığını Esenyurt’a yatırarak takım çıkarsın.” Diye konuştu.

“ESENYURT’UN ÇOCUKLARINA HİZMET ETMEKTEN ONUR DUYUYORUM”

Esenyurt ilçesinde çalışmaktan ve Esenyurt’un çocuklarına hizmet vermekten dolayı büyük bir onur duyduğunu dile getiren Ocak şöyle dedi “ Biz belediye olarak yapacağımız şeyler bir yere kadar kısıtlıdır. Ama ben şunu söylüyorum. Esenyurt çok özel bir yer. Esenyurt çok güzel bir yer. Esenyurt’taki insanlar çok sıcakkanlı, samimi. Elele verip kenetlenirlerse, birbirlerine destek olurlarsa başaramayacakları hiçbir iş yoktur. Esenyurtlu olmaktan, Esenyurt’un çocuklarına hizmet etmekten onur duyuyorum. İyi ki Esenyurt’ta çalışıyoruz. Esenyurt’ta dışlanmışlık var Esenyurt’un gençlerinde. Ben hiç unutmuyorum ilçeler ayrılırken Bahçeşehirliler Esenyurt’u beğenmeyip kabul etmemişlerdi. Şimdi Bahçeşehir ve Boğazköy’de oturanlar bizim spor salonlarımıza gelmek için nakillerini Esenyurt’a alıyorlar. Allah bize bugünleri gösterdi.”

“BİZ HAKİKATEN VATANDAŞIN EMRİNDEYİZ”

Esenyurt’ta tesis ve yatırım anlamında hiçbir sıkıntı kalmadığını ifade eden Ocak “Altyapı ve tesisleşme sorununu çözdük. Üst yapı ile ilgili de bir sıkıntı kalmadı. Avrupa standartlarında stadımız var. Galatasaray gençlerde Şampiyonlar Ligi maçlarını burada oynayacak. Turgut Özal Stadı’mız var. Yeni antrenman sahalarımız var 3 tane. Sadece onlara saha değil kulüp binaları ve sosyal donatı alanları da veriyoruz. Çocuklar oraya rahat gelip gitsinler diye servis koyuyoruz. Bunlar yapsınlar diye bir de üstüne para veriyoruz. Yeter ki anne babalar çocuklarını bilgisayarın, telefonun başından kaldırıp bizim hocaların güvenli ellerine emanet etsinler. İki gün önce bir halısahada kaza oldu. Top oynarken bir tane sporcumuz topa basıp düştü kafasını sert zemine vurdu. Beyin kanaması tehlikesiyle hastaneye yatırdık. Hocalarımız başında bekledi. Kendi çocuğumuz gibi bakıyoruz onlara, sahip çıkıyoruz. Ben sadece şunu söylüyorum spor bir kültür işi. İnanmışlık, adanmışlık gerektiriyor. Herkes oturup İzlanda’nın nasıl başarılı olduğunu düşünüp konuşacağına çocukların elinden tutup antrenman sahalarına götürsün. Antrenman yapmalarını sağlasınlar. Biz çok çabuk iki günde sporcu olmalarını bekliyoruz. Sabır gerektiriyor. Ben inanıyorum ki şu anda altyapıdaki sporcularımız kendilerini geliştirdikçe üst yapıyı da zorlayacak. Bu çocukların sayesinde profesyonel ligde de takımımız olacak. Yol kat ettik mi kat ettik. Şimdi belediye başkanımız da bir sloganı var; emrinizdeyiz diye. Bir kısım insan bunu yanlış ve farklı anlasa da biz hakikaten vatandaşın emrindeyiz. Yeter ki spor yapmak istesinler. İlk başlarda Esenyurt’ta gelenler Kick Boks, karate, basketbol, futbol istiyorlardı. Artık yeni jenerasyon bale, jimnastik, halk oyunları, kaykay, bisiklet, bocce, çim hokeyi istiyorlar ya! Biz yatırımlarımızıda o yönde yapıyoruz. Esenyurt’ta İstanbul’un değil Türkiye’nin en büyük ve modern tenis kortları var. Oraya sporcu hazırlayabilmek için okullarda tenis eğitimi yapıyoruz.” Şeklinde konuştu.

“HERKES SPOR YAPMAK İSTİYOR”

Esenyurt’ta spor sitelerin içine kadar taşıdıklarını, hizmeti ayaklarına kadar götürdüklerini belirten Ocak “Bir de insanların beklentileri farklılaştı. Zenginleştik. Çok yiyoruz. Her yere arabayla gidiyoruz. Hareketsizleşmeye başladık. Hareketsizliğin ortaya çıkardığı obezite hastalığı tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bunlara dayalı olarak insanların bizden beklentileri de değişti. Yaş grubu değişti. Önceden 7-14 yaş spor yapmak istiyordu şimdi 25-50 yaş aralığına geldi. Herkes spor yapmak istiyor. Biz de yatırımlarını ona göre yapıyoruz. Artı Esenyurt’ta sitelerin içerisinde spor yaptırmaya başladık. Büyük sitelerin spor merkezlerine hoca gönderiyoruz. Malzemesini, herşeyini veriyoruz. Yerinde o site sakinlerine spor yaptırıyoruz. Basketbol, futbol, halk oyunları, yüzme sporu her yere yaymaya çalışıyoruz. Çocuklar evlerinden dışarı çıkmıyorlar, siteden dışarı çıkmıyorlar biz de onların ayağına gidiyoruz.” Dedi.

“DOKTORA BİNA YAPTIRIR MISIN SEN?”

Spor Müdürlüğü olarak liyakata ve eğitime büyük önem verdiklerini kaydeden Ocak “Diyelim mi matematik öğretmenini ameliyata sokarlar mı? Veya doktora bina yaptırır mısın sen? Yaptırmazsın değil mi? Bizim en büyük hatamız sporla ilgisi olmayan adamların sporun başına, yanına, önüne getiriyoruz. Bakın sporda görev alanlara ya sınıf öğretmeni, ya biyoloji, ya edebiyat öğretmeni, ya özel kalem müdürü, ya da iktisat işletme mezunu. İşte sen bu tip adamları sporuna başına getirirsek İzlanda’yı seyretmeye devam edersin. Spor Müdürlüğü de kendi spor okullarında yetişen çocuklardan kendi hocalarını çıkardı. Şu anda bizim spor okuluna yazılıp orada eğitim görenler burada eğitmen olarak çalışıyorlar.” İfadesini kullandı.

Haber ve röportaj: İskender KORDU

Bu haber 420 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AKTÜEL

ÖNCE FAİR PLAYDA ŞAMPİYONLUK

ÖNCE FAİR PLAYDA ŞAMPİYONLUK Beylikdüzüspor Kulüp Başkanı Metin Aydın altyapının kendileri için temel taş olduğunu söyledi.

AÇIKGÖZ KOLLARI SIVADI

AÇIKGÖZ KOLLARI  SIVADI Çatalca ilçesinde federe olmak için gün sayan Alipaşa Yenidoğansporda kulüp başkanı Ali Açıkgözün ilk kongrede kura...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi