İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


TONLARCA BALIK BU MÜZEDE BULUŞTU

TONLARCA BALIK BU MÜZEDE BULUŞTU

Tarih 10 Ocak 2019, 12:57 Editör İskender Kordu

Mumyalanmış yüzlerce deniz canlısını bünyesinde barındıran Türkiye Deniz Canlıları Müzesi öğrencileri bekliyor. Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından çocuklar için hem eğlenceli hem de ilginç olan bu müzede her çeşit balık mevcut.

TONLARCA BALIK BU MÜZEDE BULUŞTU

 

Mumyalanmış yüzlerce deniz canlısını bünyesinde barındıran Türkiye Deniz Canlıları Müzesi öğrencileri bekliyor. Okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından çocuklar için hem eğlenceli hem de ilginç olan bu müzede her çeşit balık mevcut.

 

Okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte Türkiye Deniz Canlıları Müzesi her sene olduğu gibi bu senede binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyada ilk, Türkiye'de tek olma özelliği taşıyan, her türden deniz canlısının mumyalanarak konulduğu müzede tonlarca balık mumyası mevcut. Müzenin kurucusu İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı, binlerce deniz canlısını tek tek işlemlerden geçirerek müzeyi oluşturduklarını belirtti. Balcı, ‘Özellikle öğrenciler bu müzeyi gezip, buradaki balıkları incelemeli. 15 tatil başlamak üzere. Bu tatilde öğrencilerimizin müzemizi gezmelerini istiyorum. Hem bizim denizlerimizdeki, hem de okyanuslarda olan balıkları Deniz Canlıları Müzesi’nde görebilecekler, inceleyip dokunabilecekler. Gerçek bir heyecan, gerçek bir korku filmi izler gibi olacaklar. Sevecek ve ürperecekler. Onların geleceklerine katkı sağlayacak.” ifadesini kullandı.

BU SENE DE ÜCRETSİZ

Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde bulunan Balıkçı Kenan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin her sene olduğu gibi bu senede ücretsiz olduğunu vurgulayan Balıkçı Kenan Balcı, ‘Müzemizi kurduğumuz ilk günden beri ücretsiz olarak halkımıza açtık. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili. Ama çoğumuz denizlerimizde yaşayan canlıların çeşitlerini bilmiyoruz. Bu müze gençlerimiz, öğrencilerimiz için bulunmaz bir nimet. En küçük balıktan, devasa orkinoslara, köpekbalıklarına kadar binlerce çeşit balık var. Büyük uğraş ve emekler sonucu bu müzemizi kurduk. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da yaşayan herkesin müzemizi gezmesi gerektiğini, balıkları incelemesi gerektiğini düşünüyorum’ diye konuştu.

“TIRLAR DOLUSU BALIK VAR”

Mumyalanan balıkların tonlarca olduğunu söyleyen Balıkçı Kenan Balcı, 'Balıklar mumyalanarak, özel yöntemle korunuyorlar. Türkiye Deniz Canlıları Müzesinde ciddi bir emek var. Burada bir tır değil, tırlar dolusu balık var. Vatandaşlarımız, öğrencilerimiz her zaman buraya ilgi gösteriyorlar, yine gelmelerini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız denizlerimiz için çok güzel şeyler yaptı. Arıtma tesisleri kurdu. Bu sayede balıklarımız bollaştı. Denizlerimiz bereketlendi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 242 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AKTÜEL

ÖNCE TESİS SONRA PROFESYONELLİK

ÖNCE TESİS SONRA PROFESYONELLİK M.K.Paşaspor Kulüp Başkanı Erhan Bulaca asıl hedeflerinin tesisleşerek profesyonelleşmeye doğru gitmek olduğunu sö...

BEYLİKGÜCÜNDE ŞEREF DEVRİ

BEYLİKGÜCÜNDE ŞEREF DEVRİ Amatör Küme ekiplerinden Beylikgücüsporda teknik heyete yeni bir isim daha geldi.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi