İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


SÜPER AMATÖR 5.GRUP KARIŞTI

SÜPER AMATÖR 5.GRUP KARIŞTI

Tarih 18 Şubat 2020, 12:05 Editör İskender Kordu

Süper Amatör Küme 5.Grupta son hafta öncesi ilginç bir tablo ile karşı karşıyayız.

SÜPER AMATÖR 5.GRUP KARIŞTI

 

Süper Amatör Küme 5.Grupta son hafta öncesi ilginç bir tablo ile karşı karşıyayız.

 

 Grupta son hafta oynanacak olan maçların  ardından  Kestanelik ve Küçükçekmece’nin küme düşmesinin ardından küme  düşecek olan üçüncü  takım için tam 6 aday söz konusu. Grupta son maçlar öncesi ikili, üçlü, dörtlü, beşli hatta altılı averaja bile bakılabilir. İşin ilginç  tarafı ise son haftada 6 takımın  birden sezonu 28 puanla kapatması söz konusu.

Böyle bir durumda ise ilginç bir şekilde 6 takım birden sezonu 28 puanda kapatırsa 6’lı averaja bakılacak. İlginç soru ise  gerçekten böyle bir tablo oluşabilir mi? İşte size bu  yazıda şeytanın avukatlığını yapacağız.

 Sezonun son haftasında Kestanelik’i hükmen 3-0 yenecek olan Ortaçeşme zaten 28 puana ulaşacak. Gelelim diğer maçlarda hangi sonuçlar gelmesi halinde 6  takım birden 28 puanda buluşacak. İşte o senaryo. Lider İstanbul Bayburt’un Yenibosna’yı yenmesi halinde Yenibosna 28 puanda kalacak. Haftaya  27 puanda giren Feriköy  ile Albayrak  da sahadan beraberlikle ayrılırsa iki takım birden 28 puana yükselecek.

 Ligde kalması galip gelmesine bağlı olan Tunusbağı da ilk maçta mağlup ettiği İstanbul Kayaşehir’i rövanşta da yenerse 28 puana yükselecek. Ligde kalması için sadece 1 puana ihtiyacı olan Yedikule de sezonun son haftasında İstanbul Bulancak’a yenilirse 28 puanda kalacak. Böylece 6 takım birden sezonu 28 puanda tamamlayacak. Peki böyle bir ihtimal ortaya çıkarsa 28 puana sahip olacak olan 6 takımın ikili averajlarında son durum ne? Biz de bu haberimizde bu sorunun cevabını arayacağız.

Feriköy: 15 Puan

Yenibosna: 14 Puan

Albayrak: 14 Puan

Yedikule: 11 Puan

Ortaçeşme: 10 Puan

Tunusbağı: 9 Puan

6 takımın birden sezonu 28 puanla kapatması halinde 6  takımın kendi arasında oynadığı  toplam 10 maçta en az puan toplayan Tunusbağı küme düşecek. 6 takımın kendi arasında oynadığı 10 maçta en çok puan toplayan takım ise  15 puanla Feriköy. Tabi ki  bu hesap 6  takımın  sezonu aynı puanda kapatması halinde geçerli olacak. Bu nedenle sezonun son haftasında alınacak skorlara göre yeni tablolar ortaya çıkabilir. Örneğin Tunusbağı’nın İstanbul Kayaşehir’e  yenilmesi ya da berabere kalması halinde Ortaçeşme haftayı hükmen 3  puanla  kapatacağı için küme  düşen  takım olacak. Böyle bir durumda da küme  düşen takım belli olacağı için diğer takımlar ligde kalacağı için ikili, üçlü, dörtlü ya da beşli averajın çok büyük bir önemi kalmayacak.

 Dediğimiz ihtimallerin yaşanması için Tunusbağı’nın İstanbul Kayaşehir’i yenmesi halinde gündeme gelecek.

Peki bir de sorumuzu farklı açıdan soralım. Yenibosna son hafta kazanır ya da berabere  kalırsa bu kez sezonu 28 puanla tamamlayan takımların arasındaki 5’li averaja bakılacak. 5 takımın iki yarıda oynadığı toplam 8 maçta topladığı puanlara bakılarak yeni bir sıralama belirlenecek. İşte Yenibosna’nın dışarıda bırakılarak yapılan 5’li averaja göre oluşan puan durumu:

Albayrak: 12 Puan

Tunusbağı: 9 puan (+2 averaj)

Feriköy: 9 puan (+2 averaj)

Yedikule: 9 puan (-3 averaj)

Ortaçeşme: 9 puan (-7 averaj)

Yenibosna’nın dışarıda tutulduğu bu puantajda 12 puanlı Albayrak ile birlikte böyle bir durumda sıralamayı  genel averaj belirleyeceğinden  dolayı 4 tane 9 puanlı takım arasında -7 averaja sahip olan Ortaçeşme küme düşecek.

Peki Yedikule’nin galip gelmesi ya da berabere kalması, 5 takımın da sezonu 28 puanla kapatması halinde nasıl bir tablo oluşacak:

Yenibosna: 12 puan

Albayrak: 11 puan

Feriköy: 11 puan

Tunusbağı: 7 puan (-1 averaj)

Ortaçeşme 7 puan (-9 averaj)

Böyle bir puan tablosunda da Tunusbağı ve Ortaçeşme 7’şer puan toplamalarına rağmen sıralama için genel averaj esas alınacağından daha kötü averaja sahip olan Ortaçeşme -9 averajla küme düşecek.

Gelelim diğer olasılığa. Yenibosna ve Yedikule’nin  aynı anda haftayı puanla kapatması, kalan 4 takımın  da sezonu 28 puanda bitirmesi halinde bu kez 4’lü averaj gündeme gelecek. İşte size sezonun bu şekilde sonuçlanması halinde dörtlü averaj durumu:

Albayrak: 10 puan

Tunusbağı: 7 puan

Feriköy: 6 puan (-4 averaj)

Ortaçeşme: 6 puan (-8 averaj)

4 takımın aynı puanda kapatması halinde de bu kez en az puana sahip olan Feriköy ve Ortaçeşme’nin genel averajlarına bakılacak. Kendi aralarında oynadıkları 6’şar maçta topladıkları 6 puanın yanısıra +4 averaja sahip olan Feriköy ligde kalır, -8 averaja sahip olan Ortaçeşme ise küme düşer.

Bir diğer olasılık da Tunusbağı’nın kazanması halinde Feriköy ile Albayrak arasındaki maçta  da bir takımın kazanması halinde yenilen takım küme düşecek.  

Bu haber 1118 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SÜPER AMATÖR KÜME

PATRON DA GÖREVE DEVAM

PATRON DA GÖREVE DEVAM Yeni sezonda Süper Amatör Kümede mücadele edecek olan K.Çekmece Yeşilova Esnafsporda bu sezon A takım Antrenörlüğü ...

BEŞTE BEŞ YAPMAK ZORUNDAYIZ

BEŞTE BEŞ YAPMAK ZORUNDAYIZ İstanbul Sinopspor Genel Kaptanı Mehmet Sunay 1-1 sonuçlanan Bakırköyspor maçının ardından yaptığı açıklamada bunda...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi