İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


SON SÖZÜ FUTBOLCULAR SÖYLEYECEK/ İskender KORDU yazıyor

SON SÖZÜ FUTBOLCULAR SÖYLEYECEK/ İskender KORDU yazıyor

Tarih 25 Haziran 2020, 21:05 Editör İskender Kordu

Türkiye Futbol Federasyonu bugün Rivada yaptığı toplantıda 2.Lig ve 3.Ligin daha önce açıklanan tarihte, 18 Temmuzda başlamasına karar verdi. Pandemi nedeniyle verilen 3 aylık arada çıkan bu kararla 2.Lige ve 1.Lige çıkacak takımlara masada değil sahada karar verileceği resmen ilan edilmiş oldu.

SON SÖZÜ FUTBOLCULAR SÖYLEYECEK

Türkiye Futbol Federasyonu bugün Riva’da yaptığı toplantıda 2.Lig ve  3.Ligin  daha önce  açıklanan tarihte, 18 Temmuz’da başlamasına karar verdi. Pandemi nedeniyle verilen 3 aylık arada çıkan bu kararla 2.Lige ve 1.Lige çıkacak takımlara masada  değil sahada karar verileceği resmen ilan  edilmiş oldu. Bu karar teorik olarak son derece doğru bir karar ama  zamanlaması yanlış. Tabi ki kağıt üzerinde futbolcuların 28 haftalık emeğini hiç edemezsiniz. Buna kimsenin de hakkı yok ama gerek salgın, gerekse de futbolcu sağlığı nedeniyle bu tarihin 18  Temmuz  değil de 2 hafta daha ileriye ötelenmesini daha doğru buluyorum. Çünkü başta bölgemizde Çatalcaspor ve B.Çekmece Tepecikspor gibi bir çok takımın daha antrenmanlara dahi başlamadığını biliyoruz. Bu şartlar altında bu takımlara benzer şekilde henüz sahaya inmeyen takımlardan da 23 gün içinde hazır olmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla futbolcuların  da robot olmadığını göz önüne alarak Federasyonun bu tarih konusunu yeniden gözden geçirmesi şart.

Bizler bu kararın alınmasını aylar öncesinden savunuyorduk. Çünkü hangi  takımı çıkaracaksınız hangi  takımı düşüreceksiniz buna kağıt üzerinde karar  veremezsiniz. En doğrusu takımların kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesidir. Bu kararla da bunun önü açılmış oldu. Bu  vesileyle de bende sizlerle 8 Mayıs 2020’de, yani bundan tam 48 gün önce yazdığım, liglerin geleceği ile ilgili yazmış olduğum makaleyi yeniden paylaşmak istiyorum. Yorum sizin sevgili okurlarımız.

 

ÖNCE SAĞLIK, SONRA FUTBOL

TFF Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig ve 3.Lig ve BAL maçlarının 12 Haziran’da başlayacağını duyurmasının ardından gözler amatör liglerin ne zaman başlayacağına çevrilmiş durumda. Bu konuda son noktayı da Amatör Kurulun koyacağı söyleniyor. İASKF de kulüplere gönderdiği SMS mesajlarıyla bu konudaki görüş ve fikirlerini istedi. Pandemi nedeniyle yaklaşık olarak 2 aydan beri oynanmayan liglerin geleceği ile ilgili karar vermek de gerçekten aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali. Peki karar vericiler bu konuda nasıl bir karar vermeliler? Ben de bugünkü yazıda kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Çünkü bütün amatör kulüpler 2.Amatöründen, SAL Klasman Grubuna, BAL takımlarından U 19 Liglerine kadar herkes şu anda çıkacak kararı beklemeye başladı. Hatta bu konuda beni bile arayıp liglerin ne zaman başlayacağı hakkında fikrimi soranlar bile olmuyor değil. Ben de bu konudaki fikirlerimin belli olduğunu, 29 Nisan’da yazdığım ‘FİFA VE UEFA SINIFTA KALDI’ başlıklı makalede fikirlerimi ortaya koyduğumu paylaştım beni arayan yetkililerle.

Şimdi gelelim konumuza: Ligler ne zaman başlamalı? Nasıl ki profesyonel ligler için böylesi pandemi ortamında liglerin başlaması sağlıksız diye bir görüş ortaya koymuşsak görüşlerimiz bir hafta içinde hava durumuna göre değişmeyeceği için amatör liglerin de dondurularak, kulüplerin hakları saklanarak önceliğin Pandemi mücadelesine verilmesi, muhtemelen de koronavirüs etkisinin azalacağı, sağlık şartlarının oluşacağı bir dönemde kaldığı yerden devam ettirilmesidir. Ben 2020- 2021 sezonunun da sağlıklı bir şekilde başlaması adına amatör liglerin Ağustos sonu ya da Eylül ayının ilk haftası devam eden liglerin kaldığı yerden başlatılması, sezonların tamamlanarak bir üst liglerde yer alacak takımların belirlenmesi, 2020- 2021 sezonunun da tartışmalar ve soru işaretlerinden uzakta başlamasını sağlayacaktır. Bunun için de TFF ile ilgili ASKF başkanlıkları eş güdümlü olarak çalışmalı, amatör liglerden profesyonel liglere yükselecek olan takımların belirlendikten sonra 3.Lig maçlarının başlatılması esas alınmalıdır. Çünkü 2020- 2021 sezonunda Bölgesel Amatör Liginde oynamak için SAL Klasman Grubu’ndan yükselecek takımların da gelecek sezon ligde yer alması için mutlaka ortak bir takvim belirlenmesi kaçınılmazdır. Dolasıyla SAL Klasman maçları da Bölgesel Amatör Ligin kalan haftaları ile birlikte başlatılmalı, hem yükselen hem düşen, hem de Play Out oynayacak takımlar iki lig arasındaki geçişlerle olacağı için BAL ve SAL Klasman Ligi de birbirinden bağımsız düşünülmemelidir. Federasyonun profesyonel liglerle birlikte Bölgesel Amatör Ligi aynı tarihlerde başlatmak istemesi de bence sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır. Unutulmamalıdır ki nasıl Bölgesel Amatör Lig takımları 3.Lige yükselmek için büyük yatırımlar yapıyorlarsa SAL Klasman takımları da Bölgesel Amatör Lige yükselmek için benzer yatırımlar yapmaktadır. Bölgesel Amatör Ligi oynatıp SAL Klasman Grubunu görmemezlikten gelmek hem İstanbul hem de Türkiye’deki diğer illerdeki benzer ligler için yapılan yatırımların, verilen emeklerin heba olması anlamına gelir. O yüzden bugüne kadar verilen emeklerin heba olmasını istemiyorsak en adaletli yol ligleri şu anki haliyle dondurup Eylül ayına yakın bir tarihte kalan haftaların tamamlanarak en adaletli yolun izlenmesidir.

Devam eden 2.Amatör Lig için de aynı yol izlenmelidir. Liglerin yine Eylül ayında başlatılacak olan bir takvimle kaldığı yerden edilmeli, maçlar tamamlandıktan sonra yükselecek olan takımların tescil edilerek 2020- 2021 sezonunda 1.Amatör Kümede mücadele edecek takımların belirlenmesi doğru bir yol olacaktır. Şu anki haliyle liglerin tescil edilmesi insanların adalet duygusu üzerinde de önemli bir yara bırakacaktır.

Bu konuda da hem TFF’nin hem de ASKF’lerin radikal kararlar alması gerekir diye düşünüyorum. İnsan sağlığını düşünüyorsak, pandeminin büyük bir tehdit olduğu böyle bir evrede maçları oynatmak koronavirüsten daha tehlikeli bir davranış şekli olacaktır. Dolayısıyla salgının durumu beklenerek, tedbirler arttırılmalı, insan sağlığını tehdit edecek her türlü etkinlikler dondurulmalı, sağlık koşulları oluşana kadar da öncelik liglerin tamamlanmasına değil toplum sağlığına verilmelidir. O yüzden karar alırken ya da verirken bu konuda bir değil bin kere düşünmeli, kazanacağımız paraları ya da şampiyonlukları değil kaybedeceğimiz hayatları düşünmeliyiz.

Bu haber 3966 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

MONO ELEKTRİK TEPECİK BÜYÜK OYNUYOR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR

MONO ELEKTRİK TEPECİK BÜYÜK OYNUYOR/ İSKENDER KORDU YAZIYOR TFF 3.Lig 2.Grupta zirve yürüşüyüne devam eden Mono Elektrik bugün lider İskenderunspor karşısında 1-0 kazanrırken ...

GÜRİZ DOĞRU YOLU BULDU/ İSKENDER KORDU YAZIYOR

GÜRİZ DOĞRU YOLU BULDU/ İSKENDER KORDU YAZIYOR Sezon başındaki eleştirilerimizin ne kadar doğru olduğu Silivriporun son 3 maçta aldığı sonuçlarla iyice ortaya ...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi