İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


BAL VE SAL KLASMAN NASIL ÇÖZÜLÜR?/ İskender KORDU yazıyor

BAL VE SAL KLASMAN NASIL ÇÖZÜLÜR?/ İskender KORDU yazıyor

Tarih 30 Haziran 2020, 20:46 Editör İskender Kordu

Türkiyede şu anda herkesin gözü 3.Lig ve 2.Lig oynanacak mı, oynanmayacak mı sorusunun cevabına yönelmiş durumda. Fakat bu liglerin yanında bir de pandemi nedeniyle yarıda kalmış BAL ve SAL Klasman ligleri var cevabını bekleyen. Bu liglerde düşmeler ve yükselmeler eğer maçlar oynatılmazsa hangi kritere göre belirlenecek? Burası tamamen soru işareti.

BAL VE SAL KLASMAN NASIL ÇÖZÜLÜR?

Türkiye’de şu anda herkesin gözü 3.Lig ve 2.Lig oynanacak mı, oynanmayacak mı sorusunun cevabına yönelmiş durumda.  Fakat bu liglerin yanında bir de pandemi nedeniyle yarıda kalmış BAL ve SAL Klasman ligleri var cevabını bekleyen. Bu  liglerde düşmeler  ve yükselmeler eğer maçlar oynatılmazsa hangi kritere  göre belirlenecek? Burası tamamen soru işareti. Maçları oynatsanız bir türlü, oynatmasanız bir türlü. Federasyon  da bu işin içinden çıkamadığı için ne 3.Lig ve 2.Ligler için kesin bir karar verilebilmiş, ne de BAL ve SAL Klasman liglerinin akıbetinin ne olacağı belirlenmiş değil. Önümüzde kocaman bir soru işareti. Peki Federasyon bu işin içinden nasıl çıkacak. Bugünkü yazımı da  buna ayırarak kendi fikirlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

FORMAT TÜRKİYE  ŞAMPİYONASI OLMALI

Futbolu takip edenler, amatörün içinde olanlar Bölgesel Amatör Lig kurulmadan  önce oynanan Türkiye Şampiyonası maçlarını bilirler. Sporseverler BAL’dan önce 3.Lige çıkmak için takımların Türkiye Şampiyonalarında eleminasyon sistemine göre 3.Lige terfi ettiğini hatırlayacaklardır. Bence BAL  ve SAL Klasman Ligleri Türkiye Şampiyonası formatına göre, üstelik de daha  az sayıda maç oynayarak tamamlanabilir diye düşünüyorum. Çünkü mevcut puan durumlarıyla üst liglere takım çıkarmak iddiası devam  eden takımlar için haksız olacağı  gibi küme düşecek takımlara sıralamaya göre karar vermek de şu anda ligde son üç sırada bulunmasına rağmen ligde kalma matematiksel olarak süren  takımlar için de haksızlık olacaktır. Peki nasıl çıkacağız bu haksızlığın içinden. Kulüplere gerçek adaleti nasıl dağıtabiliriz. Gelelim formülümüze.

ŞAMPİYONLUK POTASINDA OLMA KRİTERİ

Örneğin Bölgesel Amatör Ligde 1.Grupta ilk iki  matematiksel olarak kesinleşmiş durumda. Lider Mardin Büyükşehir Başakspor 54puanla lider, Siirt İl Özel İdaresi 53 puanla ikinci sırada bitime 4 hafta kala. Üçüncü sıradaki Bağlar Belediye 39 puanda olduğu için matematiksel olarak kalan haftalarda lider olma şansı yok. Bu nedenle lider Mardin Büyükşehir Belediye Başakspor’la ikinci Siirt İl Özel İdaresi arasında tarafsız sahada bir maç oynatarak grup liderini ve 3.Lige  çıkacak olan takımı belirleyebilirsiniz.

Gelelim 2.Gruba. Lider Kahta 02 55 puanda, ikinci  Adıyaman 1954 de 52 puanla ikinci sırada. Üçüncü Gaziantep Ankas ise 43 puanla ve  liderin 12 puan gerisinde olduğu  için matematiksel olarak gruptan  çıkma şansı yok. Bu nedenle Kahta 02 ile Adıyaman 1954 arasında maç yaptırarak 3.Lige çıkacak takımı tek maçla belirleyebilirsiniz.

Gelelim 3.Gruba. Lider Arhavi 44, ikinci DSİ Karadeniz 40 puanla ikinci, Erzincan Ulalar 39 puanla üçüncü, Tonya Doğan 36 puanla dördüncü sırada. 4 takım da matematiksel olarak şampiyonluk şansına sahip. 36 puanla  beşinci sırada olan 1461 Trabzon bir maç fazlası olduğu  için şampiyon olma şansı bulunmadığı için devre dışı tutularak sıralamadık ilk 4’te yer alan takımlar arasında  Türkiye Şampiyonası gibi maçlar yapılarak lider belirlenebilir. Peki  nasıl olacak? Bunu nasıl yapabilirsiniz? Çok basit. Sıralamaya göre  takımları eşleştirerek tarafsız sahada oynatırsınız. 1. Arhavi ile 4.Tonya Doğan maçının galibi ile 2. DSİ Karadeniz ve 3.Erzincan Ulalar maçının galipleri finalde şampiyonluk için karşı karşıya  gelirler. Bu maçın galibi de doğrudan 3.Lige yükseltilir. Yani toplamda 3 tane maçla işin içinden çıkarsınız.

4.Grupta zaten Çarşambaspor matematiksel olarak şampiyonluğunu  ilan ettiği için Çarşambaspor’u doğrudan 3.Lige çıkartırsınız. Bu grupta maç oynatmaya da gerek yok.

Geldik

5.Gruba. Lider İçel İdman Yurdu 55, ikinci  Ceyhanspor 53puanla  işi bitirmiş  durumda. İki takım arasında tarafsız bir sahada yapılacak olan final maçıyla rahatlıkla şampiyonu tek maçla belirleyebilirsiniz.

6.Grupta lider Kırıkkale Büyük Anadolu zaten 54 puanla  en yakın  rakibi Ankara TKİ’ye 9 puan fark atmış durumda. Lider Kırıkkale Büyük Anadolu  ile şampiyonluk şansı  sürmesine rağmen 9 puan geride bulunan Ankara TKİ arasında baraj maçı yaptırmak haksızlık olacağı için burada da Kırıkkale Büyük Anadolu doğrudan 3.Lige çıkartılmalıdır. Böylece bu grupta maç yapmadan 3.Lige çıkacak olan takımı belirlemiş olursunuz.

Gelelim 7.Gruba. Bu grupta  da şampiyonluk yarışı 48 puanlı lider  Kestel, 47 puanlı ikinci  Isparta 32 ve 45 puanlı Manavgat Belediye ve az da olsa matematiksel olarak şansı bulunan 39 puanlı Manavgat Belediye arasında. Burada da ligdeki sıralamaya göre seri başı yöntemiyle lider Kestel ile dördüncü Manavgat Belediye, ikinci  Isparta 32 ile üçüncü Karaman Belediye  arasında oynatacağınız eleme maçları ile kazanan iki takıma final  oynatırsınız. Kazanan takımlar arasında oynanacak final maçıyla da 3.Lige çıkacak takımı 3 maç sonunda belirlersiniz.

8.Grupta bitime 4 hafta kala en yakın rakibi Yunus Emre Belediye’ye 10 puan fark atan Bergama  Belediye’yi doğrudan 3.Lige alarak maç oynatmadan işi sonuçlandırabilirsiniz.

9.Grupta zirve yarışında zaten iki takım başbaşa kalmış durumda. Lider  BursaYıldırım 52, ikinci Belediye Kütahya 51 puanda. İki  takım arasında tarafsız  bir sahada oynayacağınız final maçıyla 3.Lige çıkacak takımı tek maçla belirleyebilirsiniz. Bu grupta Hendek liderin tam 11 puan gerisinde kaldığı için otomatikmen  devre dışı bırakılacaktır.

Gelelim 10.Gruba. Lider Yalova 54 puanla şampiyonluğun en güçlü adayı durumunda. Şampiyonluk şansı devam eden tek takım ise 49 puanlı Çiğli Belediye. İki takım arasında oynatacağınız baraj maçıyla tek maçta 3.Lige çıkacak takımı belirleyebilirsiniz. Burada önemli bir puan avantajına sahip olduğu için Yalovaspor’a  ev sahibi olma avantajını  vererek  adaletli bir final sağlayabilirsiniz.

Gelelim şampiyonluk adayı  en  çok olan 11.Gruba. Bu grup tam bir arap saçı. Lider Arnavutköy Belediye’den yedinci sıradaki Karamürselspor’a kadar bütün takımların matematiksel olarak şansları bulunuyor. Peki 7 takım arasında şampiyonu nasıl belirleyeceksiniz? Bu konuda lig sıralaması referansımız olacak. 7 takımı eşleştirdiğimizde bir takım boşta kalacağı için lider Arnavutköy Belediye ilk turu  oynamadan geçecek. Sıralamaya göre de ikinci sıradaki Edirne yedinci sıradaki Karamürsel’le, üçüncü sıradaki Tekirdağ altıncısıradaki  Alibeyköy’le, dördüncü sıradaki Çengelköy Futbol Yatırımları da  beşinci sıradaki Bigaspor’la eşleşecektir. Bu eşleşmelerden galip ayrılan takımlar yine fikstürdeki sıralamalarına  göre seri başı esasıyla yarı final oynayacak. Yarı finalde kazanan takımlar da 3.Lige yükselmek için final oynayacaklar. Finalde kazanan takım da 3.Lige yükselecektir. Böylece 11.Grubu da toplamda 6 maç oynatarak sonuçlandıracaksınız.

17 MAÇ OYNATARAK BÜTÜN İŞİ ÇÖZECEKSİNİZ

Bölgesel Amatörü oluşturan 11 grupta oynatacağınız 17 maçla hiçbir soru  işaretine yer vermeden  hak eden takımları 3.Lige çıkarma şansınız var. Bu maçlar için de Federasyon kulüplere kamp yapmaları ve maçların bittiği tarihe kadar kampta kaldıkları sürede bütün masraflarını karşılayarak kulüplerin en sağlıklı şartlar altında bu maçları oynayarak tamamlamalarını sağlayabilir diye düşünüyorum.

GELELİM SAL KLASMAN GRUBUNA

Türkiye Şampiyonasında uyguladığınız bu yöntemi SAL Klasman  grupları için  de uygularsanız yine en az maçla Bölgesel Amatör Lige yükselen takımları belirleyebilirsiniz. Burada yine Türkiye Şampiyonası statüsü ile işi kolay bir şekilde çözerek sıralamayı belirleyebilirsiniz. Bunun için de en adil şartlarda sıralamayı belirlemek için eleminasyon sistemine başvuracaksınız. Buradaki eşleşmeleri lig sıralamasına göre  belirleyerek adaleti sağlayabilirsiniz. Gruplarında ilk iki sıraya giren takımları  da doğrudan Bölgesel Amatör Lige alır, sıralamada  üçüncü ve  dördüncü sırada yer alan takımları Bölgesel Amatör Ligdeki İstanbul takımlarının kendi aralarındaki sıralamaya  göre Play Out oynatarak Bölgesel Amatör Lige yükselecek diğer takımları belirleyebilirsiniz. Dolayısıyla SAL Klasman A Grubunda ikinci hafta sonunda oluşan puan  durumuna göre birinci olan TED İstanbul Koleji ile sekizinci sıradaki Irmakspor’u, ikinci sıradaki Nişantaşı ile yedinci sıradaki Beykoz 1908’i, üçüncü sırada yer alan Kuruçeşme ile altıncı sırada yer alan İstanbul Sinop’u, dördüncü sıradaki İstanbul Kayaşehir ile beşinci sıradaki Bakırköyspor’u eşleştirirsiniz. Turu  geçen takımlar arasında da yine eşleşmeyi seri başı durumuna göre  yaparak sıralamaya göre en yukarıda olan takımla en aşağıda kalan takımları  eşleştirerek galip gelen takımlar arasında yarı final oynatırsınız. Yarı finali kazanan iki takım doğrudan Bölgesel Amatör Lige alınarak, kaybeden  takımlarda Bölgesel Amatör Ligden gelecek olan takımlarla Play Out oynatarak Bölgesel Amatör Lige yükselecek diğer takımları belirlersiniz. SAL Klasman  B Grubunda  da aynı yolu izleyerek sadece 6 maç sonunda Bölgesel Amatör Lige yükselen takımı belirleyebilirsiniz.

Böylece bir grupta 6, diğer grupta da 6 olmak üzere toplam 12 maç oynatarak SAL Klasman Grubunu da çözmüş olursunuz. Bu maçları da Federasyonun belirleyeceği tarafsız sahalarda oynatarak kulüplerin oynayacağı maçlar sırasında da her türlü sağlık tedbirlerini alarak tamamlayabilirsiniz. Maçları  da suni çim yerine Vefa Stadı, Necmi Kadıoğlu Stadı, Başakşehir Fatih Terim Stadı gibi birinci  sınıf statlarda ve  yoğun önlemler altında oynatarak işin içinden çıkabilirsiniz.

Bu haber 1009 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AKTÜEL

YENİ ADRESİNİZ HÜR OKULLARI

YENİ ADRESİNİZ HÜR OKULLARI B.Çekmece ilçesinde eğitim alanında hizmet veren Hür Okulları yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi velilerin ilgi oda...

ATAŞEHİRDEN DÜŞMEZE TAM DESTEK

ATAŞEHİRDEN DÜŞMEZE TAM DESTEK Ataşehir Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği Başkanı Ekrem Köseden İASKF Genel Başkanı Ali Düşmeze tam des...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi