İSTANBUL AMATÖR

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

ZİYARETCİ İSTATİSTİĞİ


AMATÖRLERİN HAKLI İSYANI

AMATÖRLERİN HAKLI İSYANI

Tarih 16 Eylül 2020, 23:49 Editör İskender Kordu

Türkiyede profesyonel ligler başlarken başta Bölgesel Amatör Lig olmak üzere Süper Amatör Küme ve alt ligler hakkında verilecek olan kararın Ocak ayına kalması amatörlerin kazan kaldırmasına neden oldu. Artık bu isyan ulusal televizyon kanallarına kadar gelmiş durumda.

AMATÖRLERİN HAKLI İSYANI

SAL KLASMANDA GÜZEL HABERLER YOLDA/ İSKENDER KORDU YAZIYOR
Türkiye'de profesyonel ligler başlarken başta  Bölgesel Amatör Lig olmak üzere Süper Amatör Küme ve alt ligler hakkında verilecek  olan kararın Ocak ayına kalması amatörlerin kazan kaldırmasına neden oldu. Artık bu isyan ulusal televizyon kanallarına kadar gelmiş durumda. Her programda spor yorumcuları  bu konuyu dile getirierek amatör futbolcuların isyanını paylaşıyorlar. Peki  amatörlerin bu isyanı  gerçekten haklı mı? Gelinen noktada siz düğün  salonlarını, alışveriş merkezlerini açarsanız, plajları  serbest bırakırsanız, metrobüslerde insanların üstüste yolculuk  yapmasına seyirci kalırsanız amatörler de haklı olarak çıkıp amatör liglerin başlamasını isteyeceklerdir. Mantık olarak baktığımızda amatörlerin bu isteğini gayet makul karşılayabiliriz. Amatör futbolcular  da gelinen  bu noktada burada kendilerine argüman  olarak toplumdaki normalleşmeyi kullanırken amatör maçların neden  bu kapsamın dışında bırakıldığını soruyorlar. Devlet nasıl ki aylarca  dükkanları kapalı olduğu için evlerine  ekmek  götüremeyen, devletten kredi çekerek ayakta kalan  esnafı en küçüğünden büyüğüne kadar yeniden normalleşme kapsamına  sokarken Türkiye'de 8 Binin üzerinde olan amatör kulüplerin spor yapabilmesi için bir çaba göstermemesini sindiremiyorlar. Çünkü Türkiye'de ister kabul edin ister etmeyin amatör liglerden geçimini  sağlayan, evlerine ekmek götüren, bu işi bir meslek haline getirmiş bir futbolcu topluluğu ve antrenör ayağı var aynı zamanda. Devlet nasıl esnafa kulak verdiyse amatörlerin de bu isyanını  duymak zorunda.

Peki bu noktada Amatör Kurulun çalışmalarınızı nasıl buluyoruz? Ben bu noktada Amatör Kurulu fazla eleştiremem. Onlar için de insan sağlığının  en önemli nokta olduğunu çok iyi biliyorum. Salgının bu kadar tavan yaptığı, vaka sayılarının ve vefat sayılarının katlandığı bir dönemde Amatör Kurulun da Sağlık Kurulu ve Bilim Kurulu'ndan gelen  görüşler sonrasında liglerin başlama tarihini  ötelemesini de doğru buluyorum. Amatör Liglerle  profesyonel ligleri karıştırmamalıyız. Profesyonel ligleri belki önlemleri alarak oynatmanız mümkün ama amatör liglerde kulüplerin, profesyonel kulüplerin uygulamak zorunda olduğu protokolleri yerine getirmesi fiziksel olarak mümkün değil. Dolayısıyla amatör liglerin başlatılması için en uygun zamanı beklemek bana göre  daha mantıklısı. Aksi takdirde virüs bu kadar tavan yapmışken amatör futbolu  da bu normalleşmenin içine katarak sahaları futbola açmak ve ligleri oynatmak gençlerimize spor yaptıracağız derken onları virüsün kucağına atmak demektir. Bu nedenle de Amatör Kurul  neden bu ligleri  oynatmıyor demenin kendine göre yüzde yüz  haklı yönleri olmakla birlikte bu konuda Amatör Kurulu günah keçisi olarak nitelendirmek  de doğru bir davranış olmayacaktır. Amatör futbolcuların yüzlerce haklı nedeni olmakla birlikte şu aşamada liglerin durdurulmasının da tamamen  onların sağlıkları için alınmış bir karar olduğu unutulmamalıdır. Bence  bu konuda biraz daha sabırlı olmalı, devletin virüsle verdiği  mücadeleye  destek olmalıyız.

Bu haber 4310 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

ARDAHAN KIPIRDAYINCA

ARDAHAN KIPIRDAYINCA Silivrisporla ilgili yazılarımı takip edenler ortasahadaki durağanlığı, takım savunmasında yaşadığı sıkıntılar ve t...

SİLİVRİSPOR NASIL KURTULUR?

SİLİVRİSPOR NASIL KURTULUR? TFF 3.Ligde sezonun ilk yarısını düşme hattının içinde bitiren Silivrisporda ikinci yarı öncesi taraftarlar arası...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi