MİMAROBADA HOLLANDA RÜZGARI


Açıklama: Amatör Küme ekiplerinden İstanbul Mimarobasporda Hollanda rüzgarları esiyor. Hollandanın ünlü teknik adamlarından Jan Van Staa tercümanı ve yardımcısı Şükrü Akyor ile birlikte İstanbula gelerek 2 günlüğüne İstanbul Mimarobaspor kulübünün misafiri oldu.
Kategori: AKTÜEL
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2019
Geçerli Tarih: 04 Nisan 2020, 01:31
Site: İSTANBUL AMATÖR
URL: http://www.istanbulamator.com/haber_detay.asp?haberID=51446


MİMAROBA’DA HOLLANDA RÜZGARI

 IMG-8219

Amatör Küme ekiplerinden İstanbul Mimarobaspor’da Hollanda rüzgarları esiyor. Hollanda’nın ünlü teknik adamlarından Jan Van Staa tercümanı ve yardımcısı Şükrü Akyor ile birlikte İstanbul’a gelerek 2 günlüğüne İstanbul Mimarobaspor kulübünün misafiri oldu.

IMG-8214~

Staa ve Akyor ziyaretleri boyunca önce kulüp başkanı Taner Temelkuran ve yönetim kurulu ile birlikte Celaliye Belediye Tesisleri’nde yemek yedi. Yemeğin ardından kulüp binasının bulunduğu Spor City Tesisleri’nin yolunu tutan Staa ve Akyor burada teknik heyetin ve yönetim kurulunun da tam kadro hazır bulunduğu bir toplantıda 2 saatlik bir seminer vererek profesyonel bir kulübün vizyonu nasıl olmalı konusunda bilgi ve birikimlerini paylaşarak Hollanda’daki profesyonellikten örnekler paylaştı.

IMG-8222

 Ünlü teknik direktör Jan Van Staa’nın sözlerini Türkçe’ye çeviren isim ise yardımcısı Şükrü Akyor oldu. IMG-8223

Ünlü teknik adam Staa’nın ilk sözleri altyapı üzerine oldu. Staa bir kulübün en önemli kaynağının  altyapı olduğunu belirterek altyapısı olmayan bir kulübün sürekli hazır olan kaynakları tüketmek zorunda olduğunu söyledi.

IMG-8226

Staa “Altyapıdan yukarıya oyuncu taşıyamazsanız sürekli satın almak zorunda kalırsınız. Gençlerle  çalışırsanız uzun vadede bu paraları vermeye gerek yok. Bir kulüpteki yapılanmayı A takım ve altyapı diye ikiye ayırabiliriz. Yönetim kurulu ile teknik heyet her zaman istişare içinde olmalı, gerekirse haftada bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yapmalısınız. Yönetim kurulu ile teknik heyet arasındaki bilgi alışverişi önemlidir. Size herşeyden önce sistem kurmayı tavsiye ederim. Yönetimle hocalar arasındaki ilişkiler olduğu kadar hocalarla sporcular arasındaki iletişime de dikkat etmelisiniz. Bir hoca da bu sistem içinde oyuncudan ne istediğini ne almak istediğini bilmelidir. Hangi stratejileri uygulayacağını bilmesi önemli. Örneğin sporcunun ilk geldiği günle şu anki durumunu karşılaştırmalı, gelişimine  önem vermelidir. Önce  kendi içinizde profesyonel düşünceyi oturtmalısınız. Yönetim kurulundaki kişiler de yetenekli ve donanımlı olması lazım.” İfadesini kullandı.IMG-8234

İlk oturumun ardından verilen arada Hollandalı teknik adam Staa ile  yardımcısı Akyor Spor City Halısaha Tesisleri’nde Cenk Balkan, Tolga Toker ve Yusuf Kaya yönetiminde yapılan U 11 antrenmanını izledi.

IMG-8248

Yaklaşık olarak 1 saat süren çalışmayı pür dikkat izleyen Staa ve yardımcısı Akyor bol bol not tuttu.

IMG-8245

 

IMG-8249

Antrenmanın ardından yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ikinci bir toplantı daha düzenleyen Staa bir antrenmanın değerlendirme için yeterli olmayacağını, gerçekçi bir değerlendirme için bir haftalık antrenman programını takip etmeleri gerektiğini söyledi.

IMG-8252

 Staa “Gerçekçi bir değerlendirme için bir haftalık antrenman programını izlemem lazım. Bir antrenman olduğu için sadece anlık konuşabiliriz. Tam şeffaf olması mümkün değil. Bir haftalık görmüş olsaydık bugün ne için bu çalışmayı yapmış olabileceklerini bilirdik. Hollanda’da mümkün olduğu kadar altyapılarda topla oynamaya önem veriyoruz. Sonra derinliklere ve detaylara iniyoruz. Saha küçük olduğu için çalışması da zor oluyor hocalar için. Biz bu antrenmana bakacak olursak futbolcuların çoğu hareketsiz kalıyor. Farklı olarak topla geç buluştukları için de konsantrasyon  yeterli olmaz. Süreç uzarsa, gittikçe kötü gidebilir. Bir antrenmanda önce 15 dakikalık ısınma yapılmalıdır. Bu hava koşullarına bağlı olarak 20 dakika da olabilmektedir. Pas oyununa da 20 dakika yer veriyoruz. Oyuncuları mümkün olduğu kadar daha fazla gruplara ayırıp topla daha çok buluşmalarına ve oyunun içinde olmalarına önem verilmeli. Oyuncuya ne yapacağının bildirimini yapmanız lazım. Bir antrenman en fazla 1 saat 15 dakika sürebilir. Kısa süren antrenmanlar yaptığınız zaman oyuncuların konsantrasyonu yüksek oluyor. Oyuncu bu kez bir sonraki antrenmanın bir an önce gelmesini bekliyor. Tekrar yapma isteği oluyor. Özellikle bu yaş gruplarında pozisyon oyununa çok dikkat ediyoruz. Ne kadar topa değerse çocuk o kadar gelişir. Antrenmanda ne kadar küçük gruplara yer verebilirsek oyuncuları o kadar geliştirebiliriz. Bu yaş gruplarındaki çocuklarda önce tekniği, taktiği ve pozisyon oyununu geliştirmemiz lazım. Bugün gördüğümüz antrenmanı hocalar gördüğümüz kadarıyla kafalarında düşünerek hazırlamışlar. Bu güzel bir şey. Çocukların bu antrenmandan zevkle yaptığı hissiyle eve gitmesi lazım. Bunu başardığınızda hedefinize ulaşmış oluyorsunuz.” İfadesini kullandı. IMG-8259

Öte yandan Staa ve yardımcısı Akyor akşam saatlerinde Güzelce Turgay Şeren Stadı’nda yapılan U 15 antrenmanı ziyaret ederek antrenmana takımın başında çıktı.

IMG-8261

 Staa tercümanı ve yardımcısı Akyor’un vasıtasıyla oyunculara ısınma hareketleri yaptırarak çift kale maç öncesi isteklerini ve beklentilerini anlattı.

IMG-8262

 Yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika süren taktik ağırlıklı antrenman boyunca Hollandalı kurt çalıştırıcı oyuncularla yakından ilgilendi.

IMG-8285

 Staa antrenmanın ardından da altyapıda görev yapan Cenk Balkan ve Tolga Toker’e de teşekkür etti.

IMG-8298
IMG-8304
IMG-8301

Kulüp Başkanı Taner Temelkuran ve kurmayları da çalışma boyunca Staa ve Akyor’a yakın ilgi göstererek örnek bir ev sahipliği yaptı.

Haber ve fotoğraflar: İskender KORDU