YAPTIĞIM İŞİ ÇOK SEVİYORUM


Açıklama: Esenkent Gençlikspor Teknik Direktörü ve Bilgin Futbol Okulları Genel Koordinatörü Bilgin Saykolu futbolun tüm güzelliklerini sahaya yansıtan, sadece futbol oynamayı düşünen bir ekip oluşturacaklarını söyledi.
Kategori: AKTÜEL
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2022
Geçerli Tarih: 27 Haziran 2022, 15:36
Site: İSTANBUL AMATÖR
URL: http://www.istanbulamator.com/haber_detay.asp?haberID=58662


“YAPTIĞIM İŞİ ÇOK SEVİYORUM”

 

Esenkent Gençlikspor Teknik Direktörü ve Bilgin Futbol Okulları Genel Koordinatörü Bilgin Saykolu futbolun tüm güzelliklerini sahaya yansıtan, sadece futbol oynamayı düşünen bir ekip oluşturacaklarını söyledi.

 IMG-7105-Kopya

 Altyapıdaki amaçlarının da Türk futboluna yeni yetenekler kazandırmak olduğunu dile getiren Saykolu futbolun ahlaki değerlerinin kendileri için ilk planda geldiğini kaydetti. Sorularımızı tüm samimiyetiyle yanıtlandıran Saykolu dobra dobra konuştu.

“FUTBOLUN BÜTÜN AHLAKİ DEĞERLERİNİN ARKASINDA OLACAĞIZ”

SORU: Esenkent Gençlikspor kulübü olarak bu sezon A takım seviyesinde ligde yer alıyorsunuz. Bu seneki temel amacınız nedir? Pandemi sürecinin ardından bu sezondan beklentileriniz nelerdir?

BİLGİN SAYKOLU: Tabi ki ligi bitirebileceğimiz en iyi yerde bitirmek, kulübün altyapısından yetişen oyuncuların kadroya dahil olduğu, mevcut kadrodan kalan iç transferdeki oyucularımızla iyi bir harmanlama yapıp kaliteli bir takım oluşturmak hedefimiz. Futbolun güzelliklerini sahaya yansıtan, sadece futbol oynamayı düşünen bir ekip oluşturacağız. Ama şampiyonluk olur, ikincilik olur, üçüncülük olur. Futbolun bütün ahlaki değerlerinin arkasında olacağız.

IMG-7107-Kopya

“TEK GERÇEK ALYAPI”

SORU: Amatör liglerde gün geçtikçe paranın amatör ruhtan daha da öne çıktığını görüyoruz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

BİLGİN SAYKOLU: Amatör liglerdeki paranın birinci plana çıkmasından sonra kalitenin düştüğüne inanıyorum. Bizim zamanımızda amatör liglerde mücadele eden futbolcular amatör kulüpleri bir basamak olarak görüyorlardı. Birinci öncelikleri para kazanmak değil kendilerini geliştirmek, futbol oynamak, futbollarını geliştirerek profesyonel liglere transfer olabilmekti. Adı üstünde amatör demek gönüllülük esasına göre yapılan iş demektir. Tabi ki herkesin fikrine, bütçesine saygı duyuyorum ama bu şekilde paralarını saçan, plansız, programsız şekilde hareket eden kulüplerin ömürlerinin çok uzun olmadığını görüyoruz. Tek gerçek altyapı.

“HER ZAMAN NİYETİMİZ TEMİZ”

SORU: Kısa sürede camiada kendini kabul ettirdiniz. Şu anda hem bir yönetici, hem bir teknik adam hem de kulübün hamalı gibi hareket ettiğini görüyoruz. Parayla birine bu kadar işi yapın desek sanırım bu işe değer biçilemez. Sizin bu konuda hangi duygularla hareket ediyorsunuz?

Ben herşeyden önce yaptığım işi çok seviyorum. Kulübümü seviyorum. Futbola, futbolun paydaşlarına faydalı olabilmeyi çok seviyorum. Onun için de çok fazla bu yoğunluk beni yormuyor yani. Amatör kulüpler fedakar insanların çabalarıyla ayakta duruyor zaten. Hemen hemen her kulüpte bizim gibi fedakarlık yapan antrenör, yönetici arkadaşlarımız var. Ve hepsi bu işi gönüllülük esasıyla yapıyorlar. İşimi seviyorum. İnsanların hayatına dokunmayı, onlara faydalı olmayı, onlara yön vermeyi seviyorum. O beni çok mutlu ediyor. Mutlaka eksiklerimiz, hatalarımız vardır. Ama her zaman niyetimiz temiz. Ve insanlara, kulüplere faydalı olmak, futbola faydalı olmak niyetimiz. Başka bir amacımız yok.

IMG-7112-Kopya

“İLK KURULDUĞUMUZDA BİZİ KİMSE BİLMİYORDU”

SORU: Bundan sonra çizeceğiniz yol haritanızdan da bahseder misiniz?

BİLGİN SAYKOLU: Mevcut bir futbol okulum var zaten. Futbol okulunun marka değerini yükseltebildiğim kadar fazla yükseltmek. Bunu da profesyonel kulüplere daha fazla oyuncu vererek yapacağız. Şu anda İstanbulspor’a 2 tane 2009 doğumlu öğrencimizi transferi bitmek üzere. Daha önce geçmişte vermiş olduğumuz oyuncular var profesyonel takımlara. Bu sayı her geçen gün içerisinde artarak devam edecek. İnsanların bize, okulumuza, bilgi birikimimize, duruşumuza güvenerek çocuklarını getirip emanet etmeleri, bizlere güvenmeleri bizim motivasyonumuzu daha çok arttırmakta, sorumluluğumuzu, sorumluluklara olan bağlılıklarımızı daha da güçlendirmektedir. Hedefimiz Türk futboluna daha çok futbolcu kazandırmak, profesyonel liglerde daha çok oyuncumuzun olması ve futbolun gelişimine, ülkemizdeki gençlerine keşfedilmesine ve daha iyi takımlarla buluşmalarına basamak olmak.

Futbol okulumuz 2018 yılında kuruldu. İlk kurulduğumuzda kimse bizi bilmiyordu. Ancak bizim geldiğimiz noktada Süper Lig takımlarının scoutları, 1.Lig kulüplerinin hoca ve scoutları oyuncu ihtiyaçları olduğunda direkt bizi arayıp oyuncu talebinde bulunuyorlar. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir.

Haber ve röportaj: İskender KORDU